تعریف ساده سئو (SEO)

بهینه سازی موتور جستجو (SEO) بسیار ساده به نظر می‌رسد. شما چند کلمه کلیدی را انتخاب کرده و تمام. صفحه شما بهینه سازی شده است! متاسفانه باید بگویم خیر.
بسیاری از مردم اصول اولیه سئو را درک می‌کنند، اما در ده سال گذشته چیزهای زیادی درباره سئو تغییر کرده است.

سئویی که امروز می‌شناسیم و دوستش داریم، همان سئویی نیست که ۱۰ سال پیش می‌شناختیم. به همین دلیل سئو چیزی است که بازاریابان دیجیتالی و متخصصان وب‌سایت باید به تعریف و بازتعریف آن ادامه دهند. اینجا با یک تعریف کوتاه حدودا ۱۰۰ کلمه‌ای به توضیح سئو می‌پردازیم.

سئو چیست؟

سئو (SEO) مخفف بهینه سازی برای موتورهای جستجو (Search Engine Optimization) است. سئو در واقع به تکنیک‌هایی اشاره دارد که به وب‌سایت شما کمک می‌کند در صفحات نتایج موتورهای جستجو (SERP) رتبه بالاتری داشته باشد. این باعث می‌شود وب‌سایت شما برای افرادی که به دنبال خدمات یا محصولات مرتبط با کسب و کار شما هستند در موتورهای جستجو مانند Yahoo, Bing, Google و … بیشتر دیده شود. این اصول و تعاریف از ابتدا به همین صورت بوده‌اند.

چیزی که در این ۱۰ سال تغییر کرده تکنیک‌هایی است که برای بهبود رتبه خود استفاده می‌کنیم. تمام این تکنیک‌ها با تغییر الگوریتم و اساس کار موتورهای جستجو دائما در حال تغییر و ارتقا می‌باشند.

سئو چگونه کار می کند؟

سئو با بهینه سازی صفحات وب‌سایت، پیدا کردن کلمات کلیدی (Keyword Research) و کسب لینک‌های ورودی (Inbound Links) شروع می‌شود. به طور کلی زمانی می‌توانید نتایج سئو بر روی صفحات را مشاهده کنید که این صفحات توسط یک موتور جستجو ارزیابی و تحلیل (Index) شوند.

راه‌های زیادی برای بهبود سئوی صفحات سایت شما وجود دارد. موتورهای جستجو به دنبال عناصری چون برچسب‌های عناوین (Title Tags)، کلمات کلیدی، برچسب‌های تصاویر (Image Tags)، ساختار لینک‌های داخلی (ILS) و لینک‌های ورودی هستند (Back Links/Inbound Links) و این‌ها فقط چند مورد از چندین مورد اساسی می‌باشند.

موتورهای جستجو همچنین به ساختار و طراحی سایت، رفتار بازدیدکنندگان و سایر عوامل خارجی و خارج از سایت نگاه می‌کنند تا تعیین کنند که سایت شما چقدر باید در نتایج جستجو (SERP) رتبه بالایی داشته باشد.

نتیجه گیری

سایت شما زمانی بهینه شده است که برای موتورهای جستجو قابل درک وشناسایی شده و با استانداردهای ذکر شده مطابقت داشته باشد.